Mastodon 4.0 na Mastodon.pl

Mamy stabilne wydanie Mastodon 4, a więc przyszedł czas na aktualizację oprogramowania na serwerze instancji Mastodon.pl. Aktualizacja została wdrożona dzisiejszej nocy, więc chcąc nie chcąc już korzystacie z najnowszej wersji 😀

Co nowego?

Na pewno nieco zmienił się wygląd interfejsu webowego, który wykorzystuje aktualny branding sieci społecznościowej, ale także wprowadza kilka zmian layoutu do których chwilę musiałem się przyzwyczajać 😉

Poniżej aktualny widok niezalogowanego użytkownika.

Interfejs Mastodon po zmianach w wersji 4.0

Proces rejestracji

Dotychczas formularz logowania i rejestracji znaleźć można było bezpośrednio na stronie głównej, co upraszczało i ułatwiało proces zakładania nowych kont, a także samo logowanie. Od wersji 4.0 na froncie znajdujemy same przyciski umożliwiające przejście do odpowiedniego formularza.

Proces rejestracji został rozłozony na kilka kroków. Teraz aby dołączyć do sieci należy:

  1. Kliknąć w przycisk zakładania nowego konta
  2. Zaakceptować regulamin
  3. Wypełnić i wysłać formularz rejestracji

Na początku zastanawiałem się czy aby taki ruch to dobry krok biorąc pod uwagę to, że ilość konwersji z pewnością nieco spadnie. Potem jednak uświadomiłem sobie, że ten drobny "filtr" może pozytywnie wpłynąć na poźniejszy poziom interakcji pomiędzy użytkownikami. Co prawda mało kto czyta regulaminy, ale jeśli w procesie rejestracji regulamin jest widoczny na dzień dobry w całości, zwiększa to szansę na to, że jednak niewielka grupa osób zdecyduje się z nim zapoznać i ostatecznie podejmie bardziej świadomą decyzję czy jest to miejsce dla nich. Czas pokaże 😁

Śledzenie Hashtagów

Mi osobiście bardzo tego brakowało na Mastodon. W końcu w wersji 4.0 mamy możliwość śledzenia #hasztagów w taki sam sposób w jaki śledzimy innych użytkowników sieci.

Śledzony hashtag, czy może jego zawartość, będzie pojawiała się na naszych osiach wpisów i choć niektórzy obawiają się że może to wprowadzić chaos, to osobiście uważam że tak się nie stanie. Wystarczy pamiętać że to my decydujemy o tym co będzie pojawiało się na naszych osiach i mamy pod ręką narzędzia które pozwalają wprowadzać odpowiednie filtry. Wystarczy z nich korzystać.

Aby zacząć śledzić dowolnych hashtag wystarczy przejść na jego stronę i kliknąć w ikonkę śledzenia znajdującą się w prawym, górnym rogu.

Zaznaczona ikonka po kliknięciu której zaczyna się śledzenie hashtagu

Tłumaczenia wpisów

W Mastodon 4 pojawiła się funkcjonalność którą znacie z pewnością z wielu innych serwisów społecznościowych np. z Twittera. To możliwość automatycznego tłumaczenia wpisów stworzonych w innych językach.

Domyślnie ta funkcjonalność nie jest aktywna, a o tym czy się pojawi czy nie decyduje administrator. I tu, zwłaszcza w przypadku większych instancji administratorzy muszą się kilka razy zastanowić nad tym czy ją udostępnić. Dlaczego? Dlatego że wdrożenie tej opcji życie wiąże się z kosztami, z kosztami których wysokość uzależniona będzie od tego jakie ilości treści ostatecznie będą tłumaczone w ramach instancji. Trudno jest więc przewidzieć jakich realnie będzie to wymagało budżetów, dlatego wielu administratorów instancji na pewno nie zdecyduje się na wdrożenie tej funkcji lub jej byt będzie mocno uzależniony od wysokości wsparcia finansowego członków lokalnej społeczności.

Na Mastodon.pl na pewno będziemy przeprowadzali testy, aby spróbować ocenić potencjalne koszty. Dopiero na tej podstawie będziemy decydować o udostępnieniu tej funkcjonalności, co również będzie korelowało z poziomem wsparcia jakie dzięki Wam Mastodon.pl otrzyma. Przypomnę że wesprzeć naszą instalacje możesz 👉 na tej stronie.

Filtrowanie wpisów wg języków

W ustawieniach profilu w zakładce Pozostałe znajdziesz teraz możliwość aktywacji filtrów językowych. Oznacza to że możesz zdecydować jakie języki są przez ciebie dopuszczalne na własnych osiach. Bardzo praktyczne jeśli na pewnym etapie zaczniesz widzieć wpisy w językach o których istnieniu możesz nawet nie wiedzieć 😁

Ustawienia dotyczące filtrowania wpisów wg języków

Podsumowanie

To jedna z większych ostatnio wydanych aktualizacji Mastodon wnosząca kilka mega praktycznych nowości zarówno po stronie uczestników sieci jak i po stronie administratorów. Na uwagę zasługuje np. możliwość nadawania różnych ról uczestnikom lokalnej sieci dzięki czemu także oni (z odpowiednimi rolami) będą mogli wesprzeć administratora i całą sieć lokalną np. w moderacji.

Udało Ci się zapisać do Blog Mastodon.pl
Świetnie! Będę informował Cię o nowościach, a jeśli chcesz wesprzeć Mastodon.pl zajrzyj na stronę Wsparcia..
Błąd! Nie można się zarejestrować. Nieprawidłowy link.
Witamy ponownie! Udało Ci się zalogować.
Błąd! Nie można się zalogować. Proszę spróbować ponownie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do wszystkich treści.
Błąd! Transakcja Stripe nie powiodła się.
Sukces! Twoje dane rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Błąd! Aktualizacja informacji rozliczeniowych nie powiodła się.