Wspieram instancję Mastodon.pl

<strong>To dzięki Tobie możemy istnieć i się rozwijać!</strong> Jeśli lubisz <a href="https://mastodon.pl" target="_blank" rel="noopener">Mastodon.pl</a> i chcesz wesprzeć tę instancję, poniżej możesz to zrobić za co serdecznie w imieniu własnym i wszystkich użytkowników Mastodon.pl dziękuję!
5 zł
co miesiąc
60 zł
co rok
Oszczędność 0%
Pomagasz w utrzymaniu instancji Mastodon.pl
  • Dostęp do treści Premium
  • Ogromne podziękowanie za wsparcie ! 😀
35 zł
co miesiąc
400 zł
co rok
Oszczędność 0%
Pomagasz w utrzymaniu instancji Mastodon.pl
  • Dostęp do treści Premium
  • Ogromne podziękowanie za wsparcie ! 😀
  • Gadżet Mastodon.pl, np. kubek lub koszulka 🥳
95 zł
co miesiąc
950 zł
co rok
Oszczędność 0%
Pomagasz w utrzymaniu instancji Mastodon.pl
  • Dostęp do treści Premium
  • Ogromne podziękowanie za wsparcie ! 😀
  • Gadżet Mastodon.pl, np. kubek lub koszulka 🥳
* koszulkę lub kubek wysyłamy przy wsparciu rocznym. Jeśli wspierasz nas miesiecznie a wsparcie trwa 6 miesiecy, napisz do nas.

Chcesz wpłacić datek jednorazowo lub wybrać inną kwotę?

Dlaczego Mastodon.pl utrzymuje się z datków

Mastodon.pl to niezależna instancja w ramach zdecentralizowanej sieci federacyjnej Mastodon. Sieć na pierwszym miejscu stawia prywatność i wolność wyboru użytkowników.

👉
W przeciwieństwie do tradycyjnych sieci społecznościowych, gdzie za korzystanie z nich płacisz utratą swojej prywatności, dzięki czemu takie platformy jak Twitter, Facebook i inne mogą zarabiać na swoje utrzymanie, na Mastodon.pl nie płacisz niczym.

Nie płacisz swoimi danymi, ponieważ nie są one gromadzone, poddawane obróbce i sprzedawane reklamodawcom.

Powtórzę raz jeszcze: Tu na pierwszym miejscu stoi Twoja prywatność. To co robisz i o czym piszesz jest wyłącznie Twoją własnością, a nie wielkich korporacji!

Dlaczego to takie ważne?

Jak myślisz kto opłaca koszty utrzymania instancji? Kto inwestuje w jej rozwój i w ludzi, którzy z czasem będą musieli stanąć za nią w większej ilości niż 1?
Na początku robi to założyciel. Ty możesz nim być lub ktokolwiek kto zechce uruchomić własny węzeł sieci Mastodon. W końcu to wolne oprogramowanie 😀

Ale... Przy założeniu, że nie chcesz ograniczać jej do określonej liczby użytkowników, co jest możliwe, to wraz z upływem czasu i pojawianiu się nowych użytkowników instancja bedzie potrzebowała coraz więcej mocy, przestrzeni i coraz więcej uwagi.  To wszystko kosztuje, wymaga zaangażowania oraz czasu.

Widzę pojawiające się i znikające instancje, których właściciele stracili zapał do działania widząc na horyzoncie rosnące koszty jakie muszą lub będą musieli ponosić. Nie ma znaczenia czy będzie to docelowo kameralna instancja z kilkoma uytkownikami czy coś większego. Koszty są w każdym przypadku, a zmienia się tylko ich skala.

To m.in. dlatego wiele instancji ma kiepskie czasy dostępności, co raczej nie cieszy ich użytkowników i skutecznie odstrasza nowych. Poniżej przykład danych pochodzących ze strony instances.social z dnia 6.11.2022.

tabela z czterema instancjami Mastodon o niskim czasie dostępności. Uptime od 54% do prawie 65%

Ostatnia kolumna oznaczona czerwoną ramką, to uptime, czyli czas dostępności instanacji w sieci. Te które widzisz są naprawdę niskie, a znajdziesz instancje z jeszcze niższymi wartościami dla tej metryki. Co to może oznaczać?

Np. to, że infrastruktura serwerowa jest słaba i zwyczajnie nie jest w stanie obsłużyć takiej ilości żądań jaką instancja chce generować. Brakuje jej powietrza!

Może to mieć miejsce przy pierwszej i trzeciej instancji w tabelce, gdzie widać całkiem sporą ilość użytkowników do obsłużenia w tym ich wpisów (coś tam się dzieje). Z kolei pozycja 2 i 4 może sugerować albo fatalną instrastrukturę, np. ktoś może uruchomić instancje w domu na swoim komputerze z kiepskim łączem,  lub brak umiejętności.

We wszystkich przypadkach te instancje potrzebują finansowania, aby móc sensownie działać i się rozwijać. Póki co, prawdopodobnie przysparzają użytkownikom więcej problemów niż korzyści.

Są też takie instancje, gdzie właściciele nie aktualizują ich na bieżąco z różnych powodów. Najczęściej to brak czasu lub brak umiejętności. Niekiedy hamulcem są indywidualne przeróbki (pamiętaj, że Mastodon to wolne, otwarte oprogramowanie).

Skoro instancja nie ma zewnętrznego finansowania, to jej właściciel nie może zatrudnić nikogo kto zająłby się profesjonalnie opieką techniczną. Mało kto zechce pracować za "dziękuję" - choć nie twierdzę, że takich osób nie ma 🙂 W każdym razie to spory problem.

Tabelka z wersjami oprogramowania na kilku wybranych instancjach. Obecna, na dzień publikacji to 3.5.3, a na horyzoncie majaczy już wersja 4. Niektorzy administratorzy zdecydowali się na upgrade do wersji 4RC, natomiast na mastodon.pl nie eksperymentuję i spokojnie czekamy na oficjalne wydanie 😌

Jak może utrzymywać się Instancja?

Jak opłacać koszty związane z bieżącym utrzymaniem i opieką nad serwerem lub serwerami gdy instancja mocniej się rozwinie? Skąd brać pieniądze na inwestycje w infrastrukturę, bezpieczeństwo i w ludzi? Odpowiedź jest prosta: Z dobrowolnych datków użytkowników, którzy doceniają możliwość korzystania z instancji. Choćby najmniejszy datek jest bardzo ważny, dlatego zachęcam Cię do aktywnego wsparcia Mastodon.pl

Jak mogę pomóc?

Na początku tej strony znajdziesz dwa plany systematycznego wsparcia instancji. Możesz wybrać wsparcie miesięczne lub roczne. Transakcje są obsługiwane przez Stripe, a Ty w każdej chwili możesz takie wsparcie wstrzymać lub zmodyfikować.

Dziękuję za to, że doceniasz naszą pracę i możliwości jakie oferuje całe fediversum.

Pozdrawiam Cię serdecznie!
Krzsiek Wooj

Udało Ci się zapisać do Blog Mastodon.pl
Świetnie! Będę informował Cię o nowościach, a jeśli chcesz wesprzeć Mastodon.pl zajrzyj na stronę Wsparcia..
Błąd! Nie można się zarejestrować. Nieprawidłowy link.
Witamy ponownie! Udało Ci się zalogować.
Błąd! Nie można się zalogować. Proszę spróbować ponownie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do wszystkich treści.
Błąd! Transakcja Stripe nie powiodła się.
Sukces! Twoje dane rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Błąd! Aktualizacja informacji rozliczeniowych nie powiodła się.