Publikowanie wpisów

Toot. Patrząc na pierwotne założenia, tak powszechnie miały nazywać się wpisy publikowane w sieci Mastodon. Na Twitterze twit na Mastodon toot 😀 I niby tak jest, aczkolwiek to określenie specjalnie się nie przyjęło. Dlatego w tym krótkim tekście instruktażowym dla początkujących MastoFanów będę posługiwał się określeniem "wpis".

Co to jest wpis?

Wszystko co z siebie wykrzeszesz, i co udostępnisz innym uczestnikom sieci. Zdjęcie, myśl, ankieta czy filmik z komentarzem...

Podstawowe ograniczenie

Wpis w sieci Mastodon ma pewne ograniczenia. Jednym z nich jest ilość znaków (długość wpisu), co w zasadzie nie powinno dziwić biorąc pod uwagę fakt, że to społeczność oparta na idei mikrobloga.

W sieci Mastodon standardowym limitem ilości znaków we wpisie jest wartość 500. Nie jest to mało patrząc chociażby na limit Twittera, który obecnie jest na poziomie 280 znaków. Owszem zdarzają się administratorzy instancji, którzy te 500 znaków podkręcają do wyższych poziomów, ale na Mastodon.pl zostajemy przy standardzie 😉

Dodawanie wpisu

W naszym przykładzie posłużę się interfejsem webowym i na nim postaram się pokazać możliwości jakie masz do dyspozycji jako autor wpisów.

Interfejs

Całość jest na tyle intuicyjna, że powinieneś odnaleźć się bez problemu, nawet jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z jakiejkolwiek sieci społecznościowej.

Okienko samo zaprasza Cię do podzielenia się tym, co akurat chodzi Ci po głowie. Wystarczy kliknąć i zacząć pisać 😀

Emoji

Prawy górny róg pola wpisu, to możliwość wywołania okna z dostępnymi emoji dla wzbogacenia i podkreślenia tonu wpisu lub jego fragmentów.

Jak być może zauważyłeś, są tu także niestandardowe emoji, które z czasem będą rozbudowywane.

Dolny pasek narzędziowy

Ten pasek to z jednej strony narzędzia, np. umożliwiające dodanie załącznika do wpisu (obrazka czy filmiku), z drugiej licznik odliczający dostępną ilość znaków jakie we wpisie możesz jeszcze umieścić.

Załącznik

Aby dodać zdjęcie kliknij w ikonkę załącznika

Następnie wybierz ze swojego komputera plik, który ma zostać przesłany do sieci. Po załadowaniu pliku zobaczysz jego podgląd jak na poniższym obrazku:

Możesz go usunąć lub przejść do edycji. Edycja jest ważna!

W przypadku obrazu możesz poprawić jego widok w sytuacji gdy proporcje obrazu w miniaturach zostaną zmienione.

Jest też coś równie ważnego, a może nawet ważniejszego. To opis dla osób niewidomych i niedowidzących. Tu do dyspozycji mam aż 1500 znaków! Opisz zdjęcie i to co na nim się znajduje możliwie precyzyjnie.

Ankieta

Drugim elementem na pasku narzędziowym jest ankieta:

Pytanie zadajesz w treści wpisu, a sama ankieta to maksymalnie 5 odpowiedzi do wyboru. Czas gromadzenia odpowiedzi może mieć przedział od 5 minut do 7 dni. Ty o tym decydujesz.

Widoczność wpisu

To kolejna ikonka paska narzędziowego, dzięki której możesz zdecydować kto zobaczy i przeczyta Twój wpis.

Publiczny - Domyślnie wpis mogą zobaczyć wszyscy którzy zechcą przejrzeć oś lokalną instancji. Zarówno użytkownicy zarejestrowani na tej konkretnej instancji jak i Ci z zewnątrz, którzy poszukują nowych kontaktów. Nie ma w tym przypadku ograniczeń zasięgu.

Niewidoczny - czyli taki, który pojawi się każdemu wewnątrz sieci lokalnej (czytaj konkretnej instancji, np. Mastodon.pl), natomiast dla poszukiwaczy z zewnątrz wpis nie będzie widoczny.

Tylko śledzący - wpis kierowany wyłącznie do tych, którzy Cię obserwują (śledzą). Z takim wpisem dotrzesz tylko do tych osób.

Tylko wspomniane osoby - ten status wpisu może być wykorzystywany np. jako forma prywatnych wiadomości. Jeśli we wpisie wspomnisz jednego lub wielu użytkowników, to tylko oni bedą mogli zapoznać się z Twoim przekazem i na niego zareagować.

CW - ostrzeżenie o zawartości

To kolejna ikona. Wykorzystujesz ją w sytuacji gdy publikowana treść może być kontrowersyjna. Dzięki temu zostanie ona odpowiednio oznaczona dla uczestników sieci, którzy indywidualnie zdecydują o odsłonięciu zawartości lub nie.

Po kliknięciu na tej ikonie pojawi się dodatkowe pole w którym możesz wpisać własne ostrzeżenie o zawartości. Ostrzeżenie będzie widoczne dla każdego.

PL - język wpisu

Domyślnie instancja Mastodon działa w języku polskim, jeśli jednak zdecydujesz się opublikować wpis w innym języku, nie zapomnij odpowiednio go oznaczyć. To ważne!

Dzięki temu inni użytkownicy sieci Mastodon, którzy zechcą filtrować wpisy wg języków będą mogli to zrobić. Ty również jeśli taka potrzeba kiedyś się pojawi 😀 Łatwo wyobrazić sobie jak pozytywny wpływ może to mieć na komfort pracy z zawartością całej sieci Mastodon.

Podsumowanie

Kilka bardzo prostych w użyciu opcji, których zadaniem jest  uatrakcyjnienie i zoptymalizowanie publikowanych w sieci Madstodon treści. Korzystaj ze wszystkich wtedy kiedy będziesz tego potrzebował, uznasz za konieczne lub stosowne.

Nie ma tu niczego skomplikowanego. Rzec by można: sama przyjemność 😄👋

Udało Ci się zapisać do Blog Mastodon.pl
Świetnie! Będę informował Cię o nowościach, a jeśli chcesz wesprzeć Mastodon.pl zajrzyj na stronę Wsparcia..
Błąd! Nie można się zarejestrować. Nieprawidłowy link.
Witamy ponownie! Udało Ci się zalogować.
Błąd! Nie można się zalogować. Proszę spróbować ponownie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do wszystkich treści.
Błąd! Transakcja Stripe nie powiodła się.
Sukces! Twoje dane rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Błąd! Aktualizacja informacji rozliczeniowych nie powiodła się.