Blog Mastodon.pl

Gdy piszę ten krótki tekst inicjujący bloga instancji Mastodon.pl, trwa podniecenie wśród założycieli chyba większości instancji Mastodona na świecie, faktem niespotykanego jak do tej pory napływu nowych użytkowników.

Większość z nich (być może także Ty) to migranci z Twittera, którym nie podoba się sposób i styl jego przejęcia przez nowego właściciela Elona Muska.

Stopień migracji jest na tyle duży, że wiele instancji jest zmuszona do blokad rejestracji nowych użytkowników, a te które tego nie robią często zmagają się z mniejszymi lub większymi problemami wydajności ich infrastruktur serwerowych. Naprawdę dużo się dzieje!

Z jednej strony to dobrze, bo o alternatywach dla social mediów, które chronią naszą prywatność (może się wydać paradoksalne) dowiaduje się coraz więcej osób 🥳. Z drugiej ten BUM, a konkretnie problemy techniczne będące jego konsekwencją mogą skutecznie zrazić "młodzież", która zniesmaczona nigdy nie wróci. Wiecie jak działa pierwsze wrażenie. Ma moc.

Idąc dalej. Nowi użytkownicy zazwyczaj nie mają wiedzy na temat tego jak funkcjonuje sieć federacyjna, a różnice są i to znaczące. Potrzebna jest baza edukacyjna wprowadzająca użytkowników w świat Masdodona. Dobrym wprowadzeniem dla polskiego Czytelnika może być tekst Kuby i Arka. Przeczytajcie, bo warto:

Co jeśli nie Facebook, Instagram i reszta? Fediverse!
Coraz głośniej robi się o problemach związanych z sieciami społecznościowymi. Kto ma ostateczną decyzję o tym, jakie treści mogą się znaleźć na Facebooku? Dlaczego prywatna firma może zamknąć konto na Twitterze? Co ma zrobić twórca, któremu algorytm YouTube’a niesłusznie zdemonetyzował filmik?

Nic tu nie ma

Wielu z migrantów po rejestracji może odnieść wrażenie, że w sieci nic się nie dzieje, ale jeśli pokażemy w jaki sposób można komunikować się z użytkownikami globalnej sieci opartej o protokół ActivityPub, nagle może się to bardzo spodobać. Nie jesteś sam. Pokażę Ci to w kolejnych publikacjach.

Tak było ze mną

Nie jestem guru od sieci federacyjnych, bo moja przygoda zaczęła się w marcu lub kwietniu 2022 roku. Nie pamiętam dokładnie, bo to był totalny spontan 😁

Tak jak wielu innych chciałem zobaczyć jak to działa. W moim przypadku nie uciekałem od Twittera czy innych mediów głównego nurtu, bo i tak nigdy nie byłem ich fanem. Korzystałem i nadal korzystam, ale tylko w kontekście prowadzonych projektów biznesowych.

Świadomość, że wszystko co wrzucę na swój temat zostanie wchłonięte, przetworzone i podane na tacy tym, którzy za to płacą była, jest i będzie dla mnie poważnym ogranicznikiem. Chyba nic już na to nie poradzę.

Korzystając z sieci federacyjnej, po raz pierwszy mogłem poczuć się swobodnie i choć nie jestem typem ekshibicjonisty, to nieporównywalnie chętniej korzystam z możliwości sieci Mastodon niż innych platform społecznościowych pokroju Twittera czy Facebooka.

Gdy dotarlo do mnie, że w tym miejscu mogę czuć się dobrze, uruchomiłem pierwszą instancję do testów, a w czerwcu 2022 docelową pod nie budzących wątpliwości adresem Mastodon.pl 💥 Choć pewnie niektórzy mogą tę nazwę kojarzyć także z muzyką 😄

Praktycznie do teraz instancja była w zasadzie moim osobistym królestwem do którego nikt nie miał dostępu. Rejestracja była zamknięta.

I tu informacja dla początkujących. Można uruchomić własną instancję Mastodon lub innej zdecentralizowanej sieci i być jedynym jej użytkownikiem. Możesz zapytać: "Jaki to ma sens, przecież społeczność to ludzie". Nie byłoby w tym ani grama sensu gdyby nie fakt, że każda instancja może komunikować się z innymi instancjami, a to oznacza że nawet gdy byłem sam miałem otwarte drzwi do całej sieci Mastodon i komunikowałem się z ludzmi, którzy mnie zaciekawili, obserwowałem ich a oni mnie. To coś co na początku może być trudne do zrozumienia, zwłaszcza gdy przyzwyczaiłeś się do scentralizowanych platform takich jak Twitter, ale tak to działa dzięki czemu możesz wybrać taką instancję, której zasady gry najbardziej Ci odpowiadają.

Mam nadzieję, że wiem co robię 😄

Decyzja o oddaniu Mastodon.pl innym użytkownikom sieci wynikała z faktu, że od 20 lat siedzę w branży usług hostingowych i wiem z czym wiąże się takie wyzwanie jak serwer z aplikacją społecznościową. Nie jest to decyzja w stylu "Woow chcę to mieć!", ale raczej długo rozważany ruch.

Jest jednak coś czego się obawiam. Instancje Mastodon nie zarabiają na siebie. Tu nie ma miejsca na śledzenie Twoich poczynań. Nie ma profilowania po to aby sprzedać Cię komuś jako potencjalnego Klienta. Instancje federacyjne utrzymują się głównie z datków świadomych użytkowników.

Moją obawą jest odpowiedź na pytanie: na ile jesteśmy społeczeństwem nastawionym tylko na branie, a na ile jesteśmy w stanie dać coś od siebie. Twitter czy Facebook przyzwyczaiły nas wyłącznie do brania, choć tak naprawdę płacimy im za to samym sobą, tym co robimy, co piszemy... ogromem naszych danych na czym te platformy zarabiają zapewniając sobie byt i rozwój.

Prowadziłem projekty wymagające sporych inwestycji w sprzęt i ludzi, ale były to projekty komercyjne więc każdy użytkownik chcąc nie chcąc dorzucał swoją cegiełkę na utrzymanie i rozwój. W przypadku sieci federacyjnej nie ma takiego przymusu. Datek jest dobrowolny o ile w ogóle właściciel instancji go przewidział. Równie dobrze może o tym nawet nie wspomnieć licząc, że sam z własnej kieszeni będzie w stanie utrzymać w dłuższej perspektywie publiczną instancję. Jak być może się domyślasz zazwyczaj to nie wypala.

Prawda jest taka, że każda instancja to koszty. Na starcie stosunkowo niewielkie, ale z czasem mogą urosnąć do konkretnych rozmiarów. Może to wymagać czasu albo wydażyć się z dnia na dzień jak chociażby obserwowany dziś nagły przypływ użytkowników z Twittera.

O jednym chcę Cię zapewnić. Na pewno nie jestem osobą, która tego typu projekty decyduje się uruchomić bez umożliwienia użytkownikom (bez względu na to ilu ich jest) wsparcia instancji w formie dobrowolnych datków. Nie czekam na moment gdy zabraknie powietrza i zacznie się nerwowe poszukiwanie finansowania. Jeśli Mastodon.pl ma funkcjonować w dłuższej perspektywie zrobię wszystko co w mojej mocy żeby dostał taką możliwość i żebyś Ty jako użytkownik tej instancji mógł bez przeszkód korzystać z dobrodziejstw zdecentralizowanej sieci społecznościowej bez względu na to czy będziesz ją wspierał czy nie. Możesz mi jednak w tym pomóc 👍

Więcej informacji znajdziesz na podstronie: Wsparcie dla Mastodon.pl

Dla kogo ten blog

Ten blog uruchamiam głównie z myślą o użytkownikach instancji Mastodon.pl, gdzie sukcesywnie pojawią się nowości, przewodniki i tutoriale w formie tekstowej a także wideo. Wszystko wkrótce stanie się jasne 😁

Serdecznie zapraszam do subskrypcji Bloga, co możesz zrobić zaraz pod tym tekstem, a potem oczekuj cierpliwie kolejnych publikacji, które wprowadzą Cię w tajniki sieci Mastodon i nie tylko 👋

Udało Ci się zapisać do Blog Mastodon.pl
Świetnie! Będę informował Cię o nowościach, a jeśli chcesz wesprzeć Mastodon.pl zajrzyj na stronę Wsparcia..
Błąd! Nie można się zarejestrować. Nieprawidłowy link.
Witamy ponownie! Udało Ci się zalogować.
Błąd! Nie można się zalogować. Proszę spróbować ponownie.
Sukces! Twoje konto zostało w pełni aktywowane, masz teraz dostęp do wszystkich treści.
Błąd! Transakcja Stripe nie powiodła się.
Sukces! Twoje dane rozliczeniowe zostały zaktualizowane.
Błąd! Aktualizacja informacji rozliczeniowych nie powiodła się.